عکاسی 360 درجه چیست ؟

بطور معمول 2 روش برای عکاسی 360 درجه وجود دارد : 1) عکاسی 360 درجه از محیط یا همان عکاسی پانوراما. 2) عکاسی 360 درجه از آبجکت و اشیا

عکاسی پانوراما
پانوراما به منظره‌ای گفته‌‌ می‌شود كه زاویه دید وسیعی داشته باشد. این منظره‌‌ می‌تواند در یك عكس، نقاشی، فیلم ویدئویی و .. نمایش داده شود. كلمه پانوراما در اصل توسط نقاش ایرلندی Robert Barker ابداع شد. این نقاش از این كلمه برای نشان دادن نقاشی های پانورامایی كه از Edinburg مركز اسكاتلند گرفته بود استفاده‌‌ می‌كرد.
در گذشته برای اینکه شما بتوانید از یک منظره یا محیطی وسیع عکس کاملی بگیرید، یا باید آنقدر از سوژه مورد نظر خود فاصله میگرفتید تا در قاب دوربین شما جای بگیرد و یا اینکه چند عکس از زوایای مختلف‌‌ می‌گرفتید و آنها را توسط یک ویرایشگر تصویر بصورت حرفه‌ای در کنار هم قرار‌‌ می‌دادید تا یک تصویر کلی از محیط مورد نظر خود داشته باشید. اما امروزه عكاسی پانوراما به عنوان یك تكنیك در عكاسی شناخته شده كه توسط آن شما‌‌ می‌توانید عكس یك محیط یا منظره وسیع را بدون این مشکلات، بگیرید. در واقع در عكس پانوراما محیط بسیار وسیعی‌‌ می‌تواند در عكس شما گنجانده شود. به طور مثال شما در عكس پانوراما‌‌ می‌توانید تصویر شرق تا غرب منظره شهر را مشاهده كنید. عكس های پانوراما را‌‌ می‌توانید به صورت افقی، عمودی یا 360 درجه بیاندازید.

عکاسی 360 درجه از آبجکت
عکاسی 360 درجه از اشیا در واقع شاخه‌ای از عکاسی صنعتی و تبلیغاتی‌‌ می‌باشد. با توجه به پیشرفت روز افزون تجارت الکترونیکی و تنگ تر شدن عرصه رقابت در بین کسب و کارها ، این نوع روش عکاسی جایگاه ویژه‌ای در بین صاحبان کسب و کارهای اینترنتی پیدا کرده است و بعنوان یک ابزار قدرتمند تبلیغاتی و همچنین یکی از دلایل عمده افزایش فروش در دنیای مجازی مطرح‌‌ می‌باشد. در واقع عکاسی 360 درجه همان حس خرید سنتی و لمس فیزیکی محصول قبل از خرید را به روشی نوین به خریدار منتقل‌‌ می‌کند و خریدار‌‌ می‌تواند بدون داشتن محدودیت زمانی و مکانی، اجناس مورد نظر خود را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و حتی با سایر محصولات مقایسه نماید و در نهایت خرید مطمئن و دقیقتری را داشته باشد.